مزایای ترمووود | ساختمان سازی با چوب ترمو و امتیازات انتخاب ترموود

0

مزایای ترمووود یا چوب ترمو | ساختمان سازی با چوب ترمو و امتیازات انتخاب ترموود

مزایای چوب ترمو در مقایسه با چوب‌های دیگر از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و به دلیل محبوبیت به فروش ترموود در مقیاسی گسترده‌تر منجر شده و بسیاری از طراحان از آن به عنوان چوب‌ نما در فضای داخلی و خارجی ساختمان و همچنین در تولید محصولاتی دیگر استفاده می‌کنند. فرآیندی که در تولید این نوع چوب به کار می‌رود به بهبود مزایای چوب ترمو و کیفیت هرچه بیشتر محصول کمک می‌کند. طول عمر زیاد، مقاومت در برابر پوسیدگی و عایق حرارتی بودن از مزایای چوب ترمو به شمار می‌آید. علاوه بر این، ترمووود از چوب چند نوع درخت ساخته می‌شود و بسته به نیاز و کیفیتی که می‌خواهید می‌توانید محصول موردنظر خود را انتخاب کنید.

اگر آشنایی زیادی با این چوب ندارید بهتر است با ما همراه باشید. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به این سوالاتی همچون چوب ترمو وود چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ مزایای چوب ترمو چیست؟ و چه تفاوت‌هایی با دیگر انواع چوب‌ها دارد؟ پاسخ دهیم.

چوب ترمو چیست ؟

ترموود یکی از بهترین و زیباترین چوب‌ها برای استفاده به عنوان چوب‌نما در فضای داخلی و خارجی ساختمان است و با حرارت دیدن چوب و با درجه حرارتی حدود 180 تا 230 درجه در کوره‌های مخصوص ظرف 46 تا 96 ساعت تولید می‌شود. از بخار به عنوان یک گاز محافظتی استفاده شده که به جلوگیری از تکه تکه شدن چوب و آسیب رسیدن به آن در طول فرآیند کمک می‌کند. فرآیند تولید چوب ترموود نیز مزایای چوب ترمو را بهبود می‌بخشد. این فرآیند تولید را می‌توان به 3 قسمت تقسیم کرد: 1- خشک کردن با درجه حرارت بالا 2- عملیات حرارتی 3- خنک کردن

به لطف این فرآیند حرارتی، بیشتر جنبه‌های منفی چوب به حداقل رسیده یا از بین می‌رود. به خاطر استفاده از حرارت بالا برای چوب، موادی که چرخه عمر چوب را کوتاه می‌کنند (گلوکز، اسید سیتریک، رزین) و در داخل چوب وجود دارند، حل شده و بقیه متبلور می‌شود.

این فرآیند، مزایای چوب ترمو را افزایش می‌دهد. برای نمونه، یکی از مزایای چوب ترمو این است که خواص فیزیکی چوب تقویت شده، دوام چوب را بهبود می‌بخشد و یک رنگ عالی به چوب ترموود می‌دهد. دیگر مزیت ترموود کاهش رطوبت و رطوبت نسبی است که چوب ترموود را مقاوم و محکم می‌کند. کیفیت چوب از زمانی که از جنگل خارج می‌شود کنترل و بررسی می‌شود چرا که مناسب بودن گره‌ها، ساختار فیبر، سن درخت، رطوبت چوب به طور مستقیم با کیفیت ارتباط دارد. همچنین انواع مختلفی از ترموود وجود دارد که هر یک کاربردهای خاص خود را دارند و بسته به جنسی که دارند و سختی و نرمی چوب برای فضای بیرونی یا داخلی به کار می‌روند و قیمت هر یک از این ترموودها نیز متفاوت است. به خاطر مزایای چوب ترمو مانند عدم وجود مواد شیمیایی از دیگر چوب‌ها بهتر و با کیفیت‌تر است.

کاربرد چوب ترموود

ظاهر زیبا و نبود رزین در این چوب آن را به وسیله‌ای عالی برای نماهای داخلی تبدیل کرده است. از کاربردها و مزایای چوب ترمو می‌توان به قابلیت استفاده از آن برای قاب‌بندی و کفپوش فضای داخلی و خارجی، وسایلی مثل میز و مبلمان و سایر اجزای ساختمان اشاره نمود. به لطف مزایای چوب ترمو مثل دوام و ثبات بالای آن، هنگامی که روی یک دیوار نصب می‌شود تغییر ابعاد کمتری رخ می‌دهد. کاهش تغییر، پوشش‌های سطح پس از نصب، عمر طولانی‌تری خواهند داشت و از آنجا که رزین‌ها در طول فرآیند از بین می‌روند، مشکل نشت رزین از گره‌ها و منفذها وجود ندارد. کاربرد ترموود یا بهتر بگوییم تفاوت ترموود در مقایسه با دیگر چوب‌ها این است که از آن می‌توان برای فضای داخلی سالن‌های سونا و باشگاه‌های ورزشی مجهز به استخر و سونا نیز استفاده کرد که جذابیت و زیبایی بیشتری را به این مکان‌ها می‌بخشند.

انواع چوب ترمووود

ترموودها انواع مختلفی دارند. ترموود کاج جزو چوب‌های نرم بوده و به دسته‌ی گره‌ دار و بدون گره تقسیم می‌شود. چوب کاج گره‌دار به عنوان چوب‌ نما برای فضاهای خارجی بیشتر استفاده می‌شود اما نوع بدون گره آن زیباتر بوده و در مقایسه با انواع دیگر ترموودها ارزش بیشتری دارد. از مزایای چوب ترمو کاج مقاومت در برابر باران و باد است. ترموود زبان گنجشک بدون گره و جزو چوب‌های سخت محسوب می‌شود. از مزایای چوب ترمو زبان گنجشک، مقاومت بالا، استحکام و چگالی بالا را می‌توان نام برد. از این نوع ترموود برای نمای داخلی و کفپوش و برای ساخت پله‌ها استفاده می‌شود. ویژگی‌ها و خواص ترموود درخت صنوبر مشابه درخت کاج است. این نوع ترموود بیشتر برای نماهای خارجی و محصولات دیگر استفاده می‌شود. در بحث مقایسه ترموود کاج و صنوبر تفاوت‌ در نوع گره‌ها دیده می‌شود.

مزایای استفاده از ترموود

فرآیند تولید ترموود باعث تغییرات شیمیایی و ساختاری در درون چوب شده و بعضی از ویژگی‌ها و خواص آن را تغییر می‌دهد که مزایای چوب ترموود مانند بهبود عایق و قابل بازیابی بودن را به ارمغان می‌آورد. از مزایای چوب ترمو می‌توان به ابعاد ثابت، مقاوم بودن در برابر پوسیدگی و عاری بودن از رزین و قابلیت استفاده از آن در هر شرایط آب و هوایی اشاره کرد. از دیگر مزایای چوب ترموود این است که عایق حرارتی بوده و غیر سمی است. اما ترموود چیست، چه کاربردهایی دارد؟ سازگاری با محیط زیست نیز یکی از مزایای چوب ترمو است. چوب نرمی که برای تولید ترموود بکار می‌رود از جنگل‌های دارای گواهی PEFC تهیه شده و هیچگونه مواد شیمیایی و مواد خارجی در طول تولید آن بکار نرفته و تنها با استفاده از روش‌های طبیعی تولید می‌شوند. از دیگرمزایای چوب ترموود، مقاومت در برابر پوسیدگی و قارچ‌ها است.

فرآیند گرم کردن ترموود باعث تجزیه همی سلولز شده و چوب مواد مغذی مناسبی برای رشد پوسیدگی و قارچ‌ها ندارد. از مهمترین مزایای چوب ترمو طول عمر بالای آن است. در واقع هر چه چوب بیشتر در دما و گرمای بالا حرارت داده شود طول عمر بیشتری خواهد داشت که یکی از مزایای ترموود به حساب می‌آید. در ادامه از شما کاربران گرامی دعوت می شود تا از مقالات سایزهای چوب ترمو و رنگ های چوب ترمو جهت افزایش اطلاعات خود برای سفارشی بهتر دیدن فرمایید.

لطفا به این مطلب رای دهید

92%

92%

عالی
  • امتیاز نویسنده

    9.2

  • امتیاز کاربران (1 رای)

    6.9

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-:

تماس بگیرید