چوب ضد آب چه نوع چوبی است و چه کاربردی هایی دارد

0

چوب ضد آب بهترین نوع چوب در زمینه خرید ترمووود جهت طراحی و اجرای دکوراسیون می‌باشد. به طور معمول، آب بیش از نصف وزن بافت تنه درخت را تشکیل میدهد. به عبارت دیگر وزن آب در چوب تر مساوی یا بیش از وزن چوب ضد آب میباشد. وقتی درخت خشک میشود یا گرده بینه ای تبدیل به الوار، روکش و غیره می‌شود، چوب ضد رطوبت بلافاصله شروع به دادن بخشی از رطوبت خود به محیط اطراف مینماید. با خشک شدن چوب در ادامه، تغییرات بعدی و خواص فیزیکی آن ایجاد میشود. البته در مراحل تولید ترمووود بخشی از آب، حتی بعد از تبدیل چوب به الوار و سایر محصولات، در ساختار دیواره سلولی آن باقی می‌ماند.

خواص فیزیکی و مکانیکی، مقاومت به تخریب زیستی و ثبات ابعاد هر محصولی ساخته شده از چوب ضد آب، متأثر از آب موجود در آن هست. آب تقریبا روی همه خواص چوب و فرآورده های آن تأثیرگذار میباشد و لذا شناخت از طبیعت آب در چوب و ارتباط آن با زیرساختار و خواص چوب ضد آب مهم میباشد. تا وقتی که آب در حفره سلول وجود داشته باشد، دیواره سلول از آب اشباع خواهد بود، یعنی دیواره سلول تا حد ممکن از نظر فیزیکی آب جذب خواهد کرد. بیشتر خواص فیزیکی چوب ضد رطوبت (غير از وزن) متأثر از مقدار آب در حفره سلول نیستند.

چوب ضد آب چیست ؟

شاید او‌لین چیزی که به ذهن شما می‌‌‌رسد این باشد که برای ساخت چوب ضد آب باید سطح آن را با ماده یا موادی آغشته کنیم، شاید این مورد برای داشتن چوب ضد رطوبت منطقی باشد البته مورد اصلی در خصوص چوب ضد رطوبت این است که ‌این چوب‌ها طی فرآیندی چند مرحله‌ای در معرض گرمای شدید قرار گرفته و در برابر حرارت مقاوم می شوند. طی این فرآیند، چوب عادی به ترمووود بدل می گردد و در نهایت میتوان اظهار کرد این چوب به دلیل جذب بسیار اندک رطوبت، نوعی چوب ضد رطوبت میباشد. در مواردی که چوب را با پاشش مواد یا این که رنگهای پوششی تبدیل به چوب ضد آب می نمایند مشکل اصلی ظاهر خود چوب میباشد. در این حالت بافت و گره‌های چوب، حالت طبیعی خود را ندارند و حسی که به بیننده منتقل میکنند یک ماده یا این که یک متریال مصنوعی می باشد.

ولی ترمووود ظاهری مثل چوب معمولی دارد و رنگ آن نیز تغییری در حالت بافت آن به وحود نمی‌آورد. چوب ضد رطوبت جدا از جذب حداقل رطوبت، ویژگی‌های بسیار زیادی دارد؛ به عنوان مثال عدم انبساط و انقباض بالا که سبب تغییر فرم شود، عدم جذب حشرات و موریانه به جهت بسته بودن آوندهای چوب و خروج مواد مغذی در بافت چوب و دیگر مواردی که در چوب‌های طبیعی موجود هست اما چوب ضد رطوبت در برابر آنان مقاوم میباشد. به همین دلیل چوب ضد آب در نمای ساختمان و در کل فضاهای باز، کاربردهای فراوانی دارد. چوب ضد رطوبت یک محصول تماما طبیعی بوده و این موضوع سبب شده برای سلامت انسان مضر نباشد. به همین دلیل است که در مکان هایی مثل کفسازی چوبی مانند اطراف استخرها که برای استراحت است از چوب ضد آب استفاده میکنند.

فناوری نانو و ضد آب سازی

همانطور که در بالا اشاره کردیم برای آن که چوب در برابر رطوبت و آب مقاوم شود از فرآیند ترمووود استفاده میشود. در عملیات ترمووود (Thermowood) چوب را با استفاده از حرارت بالا و بخار آب فرآوری و تبدیل به چوب ضد آب مینمایند. گرمادهی به چوب باعث میگردد تا مقاومت آن افزایش پیدا نماید و طول عمر چوب اضافه شود. در ترمووود رطوبت چوب از بین می رود و صمغ و رزین آن از ترمووود خارج می گردد تا تبدیل به چوب ضد آب شود. همینطور حرارت بالا باعث میگردد تا حشرات و جانوران میکروسکوپی موجود درون بافت های چوب از بین بروند و این عوامل باعث می‌شود تا طول عمر ترمووود ارتقاء یابد و در برابر پوسیدگی و فرسودگی و همچنین قارچ زدگی و پوک شدن مقاوم شود.

چوب ضد آب یا ترمووود در سه مرحله تولید می شود. در مرحله ی اول ترمووود را خشک می‌نمایند. در ‌این فاز با حرارت بالا رطوبت و آب درون چوب را از میان می‌برند. در مرحله ی دوم که مرحله حرارت دهی می باشد دمای چوب را بسیار بالا میبرند تا رطوبت آن کامل بیرون شود و موجودات زنده داخل آن از بین برود. و در مرحله آخر، دمای چوب را به آرامی و با استفاده از آب کاهش میدهند تا برای استفاده آماده شود.

مراحل عایق کردن چوب

از مراحل تولید ترمو مرحله عملیات تولید چوب ضد آب با آرتوسیل است که یک ماده غیر سمی می باشد. این محلول بر پایه نانو بوده و جهت استفاده بر روی سطح چوب خام طراحی شده‌ است. آرتوسیل 15000 بمنظور ضد آب سازی و ضد اشعه ماوراء بنفش سطح انواع چوب و مصنوعاتی چوبی که بصورت خام است استفاده می‌شود. این محصول به نسبت 10 تا 30 برابر مخلوط شده و بوسیله قلم مو و یا اسپری بر روی سطح چوب اجرا میشود و پس از نفوذ ماده به همراه آب به عمق چند میلی متری سطح چوب و پس از گذشت 24 ساعت از زمان اجرا خاصیت چوب ضد رطوبت و ضد اشعه مضر خورشید ، ماندگاری طولانی مدت را به ارمغان می‌آورد. آرتوسیل 15000 علاوه بر خاصیت چوب ضد آب اجازه تنفس به سطح چوب را نیز داده و در نتیجه رطوبت چوب تنظیم می شود.

کاربردهای چوب ضد آب

استفاده از چوب ترموود برای ساخت درب‌های سرویس‌های بهداشتی، انواع آلاچیق، نماهای چوبی، درب و پنجره‌ها، مبلمان چوبی، باغ فضای باز و سایبان‌ها علاوه بر آب گریز شدن و ضد اشعه نمودن درب چوبی باعث موارد زیر نیز میگردد:

 • ضد خوردگی
 • ضد ترک شدن
 • ضد پوسیدگی و باد کردگی
 • قابلیت تنفس چوب به دلیل امکان عبور رطوبت و بخار آب
 • خود تمیز شوندگی خواص چوب ضد آب سبب عدم نفوذ کثیفی و گرد و غبار به سطح درب چوبی شده و براحتی با کشیدن آب برسطح درب چوبی آلودگی ها شسته و تمیز می شود.

مزایای چوب ضد رطوبت

چوب ضد رطوبت و اشعه ماوارء بنفش سطح انواع چوب و مصنوعاتی چوبی که بصورت خام می‌باشند استفاده می گردد. این ماده را باید به وسیله قلم موی و یا اسپری بر روی سطح چوب اجرا کرد و بعد از نفوذ ماده به همراه آب به عمق چند میلی متری سطح چوب و پس ازگذشت 42 ساعت از زمان اجرا، خواص چوب ضد آب و ضد اشعه مضر خورشید با ماندگاری بالا را به ارمغان می‌آورد.

مزایای ضد آب سازی

 • آب گریز نمودن چوب ضد آب
 • ضد اشعه ماوراء بنفش
 • ضد خوردگی
 • ضد ترک خوردگی
 • ضد پوسیدگی و بادکردگی چوب
 • خاصیت خویش تمیز شوندگی
 • قابلیت و امکان تنفس چوب (قابلیت عبور رطوبت و بخار آب)
 • دوستدار محیط زیست (عاری از هرگونه مواد مضر و خطرناک)

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-:

تماس بگیرید