گره چوب چیست | گره الوار ترمووود چگونه است

0

گره چوب ترمووود چیست ؟

گره چوب; معایبی بعد از قطع یا بعد از خشک شدن چوب بر روی گرده بینه، الوار و تخته ها به وجود میاید.

اینها اثرات انسان ها، جانوران و حیوان‌ها این عیب ها را ایجاد می‌نمایند که با دانش روز میتوان از بروز اینگونه عیب ها جلوگیری کرد و معایبی نیز به صورت طبیعی در چوب مانند:

گره چوب ، شکستگی و غیره در تنه درخت سرپا و چوب قطع گردیده وجود دارد که نمی‌توان از بروز این خطاها پیشگیری کرد.

چوب گره دار با نگرش افراد علاقه مند کار با چوب و انواع ترموود در قسمت هنرهای چوبی و ساخت مبلمان، بسیار زیبا و نقش آفرین میباشد.گره چوب در اثر انشعابات درخت که به آن شاخه گفته میشود شکل میگیرد.

از نگاه متخصصین صنعت چوب ترمووود اصل در گرایش تولید مبلمان خانه و همینطور در گرایش طراحی و ایجاد بناهای عظیم چوبی، گره چوب یک مسئله جدی و مهم محسوب می‌شود.

گره الوار ترمووود چگونه است؟

قطعه چوب در کلیه بناهای چوبی باید نیروهای اعمال شده را تحمل نماید. هنگامی که چوب را در تولید مبلمان مسکونی، اداری و شهری یا برای ایجاد وسایل ورزشی مانند قایق، چوب بیسبال، اسکیت برد و همچنین برای ساخت انواع پل، اسکله ساختمانی استفاده می‌کنیم میبایست نیروهای اعمال شده را تحمل نماید.

انواع گره چوب

گره چوب و الوار درختان بر چند وجه قسم بندی میشوند، که بعد از بریدن و پردازش الوار بر روی نقاط مختلف آن نمایان میباشد عبارت اند از:

 • گره شاخی
 • گره مرده
 • گره زنده
 • گره میخی
 • گره نبشی
 • گره خوشه ای
 • گره دور پوستی
 • گره خشک
 • گره سیاه

گره چوب نباید در الوارها و پروفیل وجود داشته باشد که نیاز حیاتی به مقاومت دارند.

به بیانی دیگر برای استفاده از الوارها و پروفیل های چوب باید مقاومت مورد انتظار از چوب را در نظر داشته باشیم و اگر نیاز به مقاومت زیادی داریم نباید از چوبی استفاده کنیم که دارای گره های متعدد میباشد.

تاثیر گره در زیبایی چوب

ممکن است در حوزه هنری از چوبهایی مثل چوب سدر که دارای تعداد زیادی گره در ساختار خود میباشند مصرف شود. زیبایی این چوب ها بدین دلیل میباشد که رشته های چوب در اطراف گره ها مسیر خود را متوقف مینمایند و شیب خاصی در کنار یکدیگر پیدا می‌کنند و این دلیلی میباشد بر استفاده مفرط این چوب ها در حوزه های هنری و صنایع دستی.

ولی استفاده از چوب گره دار در معماری داخلی و خارجی ساختمان ها توصیه نمیشود.

همان طور که توضیح دادیم گره چوب مقاومت چوب را تضعیف می کند. در واقع گره به راحتی موجب ترک برداشتن چوب میشود و سهولت کار بر روی چوب را کاهش می‌دهد.

نقش گره در مقاومت چوب

تأثیر گره بر مقاومت چوب معمولا عمود بر الیاف چوب میروید. گره چوب از جنس الیاف چوب نیست و ساختار آن متمایز از ساختار چوب است. بدین ترتیب میتوان اعلام‌ کرد که گره، نقطه ای غیر یکنواخت در چوب ایجاد میکند.

شاید این گره ها در برخی موارد عناصر زیبایی بخش چوب باشند و احتمالا اسباب و وسایل زیادی را دیده اید که از چوب هایی ساخته شده اند که پر از این گره ها می‌باشند اما این نقاط علاوه بر مزیت زیبایی مضراتی را نیز برای چوب به همراه دارند. گره چوب موجب افت مقاومت چوب در برابر نیروهایی خمشی و کششی میگردد.

در واقع به دلیل این که این گره ها ساختاری مختلف از چوب دارند، هر گونه نیروی خمشی یا کششی می‌تواند موجب ترک خوردگی یا شکستن الوار چوب شود.

فرق چوب گره دار و بدون گره

وجود گره چوب در پروفیل های ترمووود میتواند بسیاری از مزیت های این چوب ها از جمله مقاومت آن ها را تحت الشعاع قرار دهد. افت مقاومتی پروفیل های ترموود موجب می شود تا نتوان از آنها در نمای بیرونی ساختمان و خیلی اماکن دیگر استفاده کرد.

بر این اساس معمولا از چوب هایی که دارای گره چوب فراوان می‌باشند برای ساخت پروفیل های ترمو استفاده نمی‌شود. درختان کاج خاصیتی دارند که معمولا در قسمت اعظمی از تنه خود زایش شاخه های انشعابی را ندارند.

بنابراین چوب آنها دارای تعداد گره های بسیار کمی میباشد. در صورتی که در پروفیل های چوب ترمو گاها گره چوب وجود داشته باشد معمولا از این پروفیل ها برای پوشش دهی به کف استفاده خواهد شد.

گروه پارس ترمو وارد کننده ترمووود اصل و با کیفیت و بدون گره از چوب های وارداتی جنگل های فنلاند است. این ترمووود ها دارای مقاومت بسیار بالا و استحکام در برابر نیروهایی مکانیکی خارجی می باشد.

گره در ترمووود

ترموود بدون گره هم از دسته چوب های نرم بوده و تنها فرق آن در بدون گره بودن آن میباشد.

ترمووود ایرانی با جنس چوب درختان ایرانی و سازگاری کامل و عدم هیچ هیچ گزارشی با این که همه میدانند.

ترمووود پاین چوبی بدون گره، محکم، متراکم، با انعطاف، و زیبا میباشد که چوب های فرآوری شده آن از درختان پهن برگ نظیر Thermo Ash (زبان گنجشک) و یا Oak (بلوط) خیلی زیبا ساخته شده اند.

پایین بودن گره چوب و زیبائی بافت و رنگ، توجه خیلی از طراحان و علاقمندان به چوب را جلب کرده ولی گرانی چوب ترمو پاین گاهی تصمیم گیری درباره استفاده از آن را سخت تر می کند ولی باز بدون گره آن دارای قیمتی پایین میباشد.

از خصوصیات ترمووود بدون گره می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. عدم گره چوب
 2. بافت و نقش همانند چوب های پهن برگ نظیر Ash و Oak
 3. نگینی و تراکم بافت
 4. مقاومت بالا در برابر شرایط اقلیمی
 5. امکان رنگ پذیری خیلی بالا و متنوع (با رنگ های Water Base و یا پوشش های Wood Warnish)
 6. قیمت کم (به نسبت پهن برگ هایی مثل زبان گنجشگ و بلوط)
 7. الوارهایی با بیشترین طول 4500 میلیمتر

لطفا به این مطلب رای دهید

93%

93%

عالی
 • امتیاز نویسنده

  9.3

 • امتیاز کاربران (1 رای)

  5.8

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-:

تماس بگیرید