ترمووود فنلاندی بهتره یا ترمووود ایرانی

0

ترمووود فنلاندی بهتره یا ترمووود ایرانی ؟

طبق تحقیقات گسترده‌ای که در کشورهای اروپایی از چند سال قبل در زمینه ترمووود صورت گرفته، کشور فنلاند جزو موفق ترین آنها بوده و با انجام کاملترین و جامعترین مطالعات و تحقیقات در زمینه ی ترموود توانسته یکی از بهترین و با کیفیت‌ترین  محصولات ترموود را تولید کند.

پیرو این تولید با کیفیت و مرغوب، درحال حاضر بیشترین آمار صادرات ترمووود مربوط به کشور فنلاند است.

سایر کشورها مانند آلمان، فرانسه و هلند نیز درصدد بهبود و ارتقای ویژگی‌های ترمووود هستند.

چوب ترمو یک محصول کاملا طبیعی است که عمدتا از تنه درختان کاج و زبان گنجشک تولید میشود.

کشور فنلاند پس از تحقیقات فراوان در حوزه و زمینه جنگل داری و کسب دانش فنی با توجه به شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی موفق به ایجاد جنگل های  مصنوعی و توسعه گونه های پرورشی کاج لازم  برای صنایع ترمو وود شد و توانسته در امروز یکی از بهترین و بزرگترین تولید کنندگان چوب ترمو در جهان باشد.

در چند دهه ی اخیر تولید کنندگان ایرانی نیز به دلیل زیبایی بصری این محصول  و کاربردهای وسیع آن همچنین داشتن مزایا بیشمار چوب ترمو درصدد تولید ترمووود در داخل کشور هستند؛ اما به دلیل آنکه موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی مناسب برای توسعه و ایجاد جنگل‌های موردنظر محیا نیست، به ناچار مواد اولیه یا همان چوب خام مورد نیاز برای تولید این محصول از خارج وارد می شود.

درباره ی مزایا ترمووود بخوانید … .

فرق ترموود فنلاندی با ترموود ایرانی

تفاوت ترموود فنلاندی و ترموود ایرانی

در خصوص مصالح ترمووود اولین نکته ای که باید بدانیم این است که چوب های خامی که در ایران و در کوره های داخلی ترموود می شوند و چه ترموود های فنلاندی که بصورت آماده وارد کشور می شوند هر دو وارداتی بوده و ماده ی خام هیچ کدام در داخل ایران تولید نمی شود.

با این تفاوت که چوب ترمووود فنلاندی از جنگل های کشور فنلاند،استونی و لیتوانی برداشت و در همین کشور ها ترموود (عملیات حرارتی) شده و به صورت کامل و آماده ی مصرف وارد بازار در دنیا و از جمله کشور ما می شود؛ ولی نوع ترمووودی که به نام ترمووود ایرانی می شناسیم چوب خام آن از جنگل های روسیه و گرجستان وارد کشور ما شده و توسط کوره های داخل کشور طی فرآیند تولید ترموود می شوند.

متاسفانه باید گفت بعضی اوقات به دلیل عدم استفاده از مواد اولیه مناسب و مرغوب و همچنین عدم توجه به فرآیند تولید ترمووود، محصول نهایی تولید شده ترمووود ایرانی از کیفیت و دوام ترمووود فنلاندی برخوردار نیست.

خیلی از مصرف کنندگان به دلیل پایین‌تر بودن قیمت هر متر مربع ترمووود ایرانی آن را ترجیح می‌دهند.

برای داشتن انتخابی بهتر در خرید ترموود پیشنهاد می کنیم از صفحه ی راهنمای خرید ترموود کمک بگیرید.

1641022781178

فرق ترمووود فنلاندی با ترمووود ایرانی

کیفیت ترموود فنلاندی در مقایسه با ترموود ایرانی

از اولین تفاوت هایی که در بین این دو فرآیند تولید ترموود وجود دارد،کیفیت متفاوت آن هاست؛ که بخاطر استاندارد های سخت گیرانه در اروپا چوب خام اولیه برداشت شده، به شدت کنترل شده و با کیفیت می باشند.

در کارخانه ی تولیدی کشور فنلاند با گریدA و گریدB تحت استاندارد و نظارت کامل تولید می شود و به طبع از کیفیت بسیار مرغوب برخوردار است.

اما چوب های وارداتی از کشور روسیه و گرجستان که در داخل ایران ترموود می شوند، در فصل ها و زمان های مختلف از کیفیت یکسانی برخوردار نیستند؛ گاهی مواقع چوب وارداتی از روسیه و گرجستان بسیار با کیفیت بوده که در کیفیت محصول نهایی ترمووود بسیار ماثر است.

در برخی مواقع کیفیت پایین چوب خام سبب می شود که محصول نهایی ترموود ایرانی، کیفیت لازم را نداشته باشد که این مشکل از جانب تامیین کنندگان چوب در کشور روسیه می باشد که نمی توانند محصول یکدست و با کیفیت بالا و به صورت مستمر تولید و در اختیار وارد کنندگان کشورمان بگذارند.

البته  استثنا هایی نیز وجود دارد که برخی وارد کنندگان داخلی سودجو، نیز دنبال واردات چوب ارزان قیمت از روسیه هستند که به طبع کیفیت آنها پایین بوده و سبب تولید ترموود بی کیفیت در بازار داخل کشور می شوند.

مقاومت در برابر پوسیدگی، باران، نور آفتاب، حشرات و عدم جذب رطوبت، ثابت بودن ابعاد، وزن کمتر و… از مزیت های بارز چوب ترموود با کیفیت نسبت به سایر چوب ها می باشد.

مزایای ذکر شده در بین انواع ترمووود متغییر است؛ برای مثال ممکن مقاومت یک نوع ترموود در مقابل باران و در برابر نفوذ آب بسیار بالاتر از ترموود دیگر باشد یا امکان دارد تغییر ابعاد در یک مدل ترمووود بسیار کمتر از نوع دیگر آن باشد.این اختلافات حاکی از تفاوت کیفیت مواد اولیه استاندارد و همچنین روش تولید ترموود اصولی و چندین عوامل تاثیر گذار دیگر می باشد.

برای شناخت ترموود استاندارد و با کیفیت بر روی عبارت تشخیص ترمووود اصل کلیک کنید.

1641022781276

ترمووود فنلاندی بهتر است یا ترمووود ایرانی؟

فرآیند تولید ترمووود فنلاندی و ترمووود ایرانی

از دیگر موارد فرق بین ترموود فنلاندی و ترموود ایرانی، بجز متریال چوب خام، خط تولید یا همان کارخانه ی فراوری چوب ترمو می باشد.

در  کشور فنلاند که عنوان مادر ترموود دنیا شناخته می شود، خط تولید و کوره های حرارت دهی تحت نظارت بالا و طبق استاندارد های اروپا فعالیت می نمایند و به طبع محصول ترموود نهایی دارای کیفیت بسیار بالایی می باشد.

اما در داخل کشور اکثر کوره ها از استاندارد های کافی برخوردار نیستند، این آیتم در فرآیند تولید ترموود بسیار نقش حیاتی و بسزایی دارد.

استاندارد نبودن کوره سبب می شود که محصول نهایی از لحاظ درجه ی حرارت دهی به میزان کافی ترموود نشود وسبب می شود دوام و ماندگاری چوب ترمو پایین بیاید.

همچنین استاندارد نبودن کوره موجب تیره و روشن شدن الوار های ترمووود شده و حتی گاهی موجب سوختن سر و ته برخی از الوار ها می شود.

به صورت خلاصه استاندارد بودن کوره در کیفیت محصول تولید شده ترمود بسیار تاثیر گذار می باشد.

1641022782535

ترمووود فنلاندی و ترمووود ایرانی

 برش و ساب ترموود فنلاندی و ترموود ایرانی

تفاوت بعدی چوب ترمووود ایرانی و ترمووود فنلاندی، تفاوت در کیفیت برشکاری و ساب و مولدر آن ها می باشد.

برشکاری دقیق توسط ابزار آلات دقیق و استاندارد از ایجاد خطا در ابعاد الوار ترموود جلوگیری می نماید.

کیفیت دستگاه های مولدر و ساب چوب ترمو در صاف و یکدست بودن سطح چوب بسیار تاثیر می گذارد و در ترموود های بی کیفیت در صورتی که شما یک الوار را اندازه گیری دقیق نمایید متوجه خواهید شد که از سر تا ته یک الوار هم در ضخامت و هم در عرض اختلاف سایز وجود  دارد، این نکته در کیفیت محصول تولید شده ی نهایی یک امتیاز منفی می باشد.

برای تماشای سایز و ابعاد ترمووود به صفحه ی ابعاد ترموود سر بزنید.

گره چوب در ترمووود ایرانی و ترمووود فنلاندی

نوع گره چوب از دیگر تفاوت های ترمووود ایرانی و ترمووود فنلاندی می باشد، در ترموود فنلاندی علاوه بر مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم اکثر الوار ها دارای گره ی پروانه ای می باشند، و اما در ترموود ایرانی گره های چوب به صورت گرد یا ترکیبی از گرد و پروانه ای هستند.

البته این مطلب را نیز نباید فراموش کرد که در بازار های داخلی ترموود تمام پروانه ای نیز تولید می شود که در بیشتر مواقع کیفیت آن ها مطلوب می باشد.

البته صرفا گره ی پروانه ای، دال بر با کیفیت بودن ترمووود نیست و عوامل مختلفی باید دست به دست هم بدهند تا محصول نهایی تولید شده هم از لحاظ ظاهری و هم از لحاط دوام و ماندگاری و مقاومت ترموود دارای کیفیت مرغوب باشند.

1641022783843

ترموود ایرانی و ترموود فنلاندی

تفاوت طول شاخه های ترمووود ایرانی و ترمووود فنلاندی

از دیگر تفاوت بین ترمووود ایرانی و ترمووود فنلاندی، طول شاخه های آن ها می باشد.

طول شاخه های ترموود ایرانی، 3 یا 4 می باشد.

اما طول شاخه های ترموود فنلاندی از 3 متر شروع شده و بسته به نوع موجودی کارخانه ها می تواند به اندازه های 30/3 ، 60/3 ، 90/3 ، 20/4 ، 50/4 و حتی 80/4 باشد.

و همچنین تاب و پیچ خوردگی الوار ترمووود از دیگر تفاوت بین ترمووود ایرانی و ترموود فنلاندی می باشد که از لحاظ ظاهری به خوبی قابل تشخیص است.

کاربرد ترموود ایرانی و ترموود فنلاندی

به طور کلی می توان گفت برای داشتن انتخاب بهتر چوب ترمو، مکان مورد استفاده آن حائز اهمیت است؛ همچنین برای خرید ترموود و در نظر گرفتن تفاوت قیمت های ترموود فنلاندی با ترموود ایرانی و همچنین در نظر گرفتن بودجه خود در نظر داشته باشیم که مناسب ترین چوب ترمو مورد نیازمان را تهیه کنیم.

بعنوان مثال برای نمای خارجی ساختمان، کف پوش های بیرونی در فضای باز، اطراف استخر و مکان هایی که در مجاورت هوای آزاد،رطوبت و نور آفتاب هستند از ترموود فنلاندی  بهتر است استفاده شود.

و برای فضای داخلی،دیوار پوش ها، قرنیز ها و بطور کلی دکوراسیون داخلی می توانید از ترموود ایرانی استفاده کنید.

به صورت خلاصه می توان گفت  کیفیت و نوع چوب خام، سطح تولید، نوع کوره ترموود، کیفیت ساب و برش و نوع گره ی چوب از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت و همچنین قیمت ترموود می باشد.

مصرف کنندگان محترم، برخی از این موارد را می توان در هنگام خرید تشخیص داد اما برخی از این موارد توسط کارشناسان مجرب و متخصص قابل تشخیص می باشد.

حال با در نظر گرفتن کلیه موارد ذکر شده،انتخاب با شماست.

برای خرید ترموود در تهران، اصفهان، تبریز، شیراز و سایر شهرستان های سراسر کشور و همچنین دریافت مشاوره ی رایگان با کارشناسات فروش مجموعه ی پارس ترمو تماس حاصل نمایید.

*تمامی تصاویر و مقالات این سایت، منتشر شده توسط تیم پارس ترمو می باشد و هرگونه کپی برداری از آن ممنوع است.

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-:

تماس بگیرید