چگونه نوع چوب درختان را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

2

تشخیص چوب درختان

نوع چوب درختان از نظر گیاه‌شناسی، بخش جامد و سخت زیر پوست ساقه درخت یا دیگر گیاهان چوبی است که به صورت بافت آوندی وجود دارد. گرچه در باور عموم چوب تنها در درخت و بوته یافت می‌شود اما از نظر علمی ‌در همه گیاهان آوندی وجود دارد. در نوع چوب درختان مجراهای زیر قابل مشاهده می باشد:

بافت چوبی یا مجراهای چوبی که شیره خام، آب و نمک‌های معدنی محلول را از ریشه به برگ‌ها و غنچه‌های هوایی می برد. آوند آبکشی یا مجراهای لیبر، که غذای آماده برای برگ‌ها (شیره تولیدی) به شکل محلول از طریق آن‌ها برای تغذیه بقیه گیاه به گردش در می آید. مجراهای چوبی به ‌وسیله سلول‌های مرده و دیواره‌های چوبی شده به وجود می آیند. در هر دو حال پروتوپلاسم (بخش زندهٔ سلول) سلولی پدیدار می‌شود و دیوارها به‌ وسیله ته ‌نشین شدن ماده لیگنین که سختی چوب از آن میباشد افزایش مییابند.

در ادامه درباره ترمووود بیشتر صحبت خواهیم کرد که میزان مقاومت ترمووود نیز در آن حائز اهمیت است.

نوع چوب درختان

تشخیص چوب درختان

چوب چیست ؟

نوع چوب درختان شامل ماده ای پیچیده و منحصر به فردی می باشند که در ساخت انواع سازه های چوبی و صنایع وابسته کاربرد فراوانی دارد. نوع چوب درختان حاصل فعالیت درخت می باشد که در طی سالیان پیوسته به دست می‌آید و یکی از مهمترین مواد اولیه برای ساخت مبلمان می باشد که حتما قبل از کار می بایست به خوبی با ویژگی و کاربرد انواع گونه های چوبی آشنا شد.

تعاریف نوع چوب درختان با توجه به این که بخواهیم چوب را در قسمت های مختلف به طور صحیح در صنایع چوب استفاده کنیم باید با تعاریف مختلف آن که در هر بخش متفاوت است آشنا گردید.

تعریف تجاری: چوب بین مغز و پوست در قسمت های مختلف درخت قرار دارد مانند ساقه ، ریشه ، شاخه ، تنه که می توان به صورت خام برای مصارفی چون ساخت انواع مبلمان و وسایل دکوری و به صورت فرآورده شده برای ساخت انواع صفحات چوبی که به ارزش و مرغوبیت آن افزوده می شود مورد استفاده قرار داد.

پیشنهاد می کنیم درباره ی گره چوب بیشتر بدانید … .

معرفی انواع چوب

گونه های متفاوتی از نوع چوب درختان در کل جهان وجود دارند که هر یک از این گونه ها خصوصیات منحصر به فردی دارند.

این خصوصیات بسته به نوع آب و هوای منطقه، نوع خاک، ارتفاع از سطح دریا و نوع پوشش و نوع جنگل هایی که در آن رشد می نمایند تفاوت های بسیاری دارند. این تفاوت ها در سال های متفاوت رویش در درخت بر روی خصوصیات چوب بدست آمده تاثیر مستقیمی دارد.

وجود خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مختلف باعث ایجاد انواع چوب می شود که در نقوش چوب، رنگ، بو، بافت چوبی و به طور کلی در کاربردهای آن تفاوت های چشمگیری ایجاد می کند.

چوب بلوط (Oak) چوب ملچ (Elm یاUlmus glabra) چوب نراد (Abies) چوب توسکا (Alder ،Alnus) چوب گردو (Walnut) چوب اقاقیا (Robinia) چوب وسترن رد سدار (Western Red Cedar) چوب پالیساندر (Palisander) چوب ون (Ash) چوب افرا (Maple) چوب آکاژو (Acajou) چوب اکومه (Okoume) چوب رز (Rosewood) چوب ونگه (Wenge) چوب بالسا (Balsa) چوب راش (Beech) چوب آبنوس (Ebony)

گره چوب

نحوه تشخیص نوع چوب

نحوه تشخیص نوع چوب درختان : یکی از بهترین مواد اولیه‌ هنرهای خراطی، منبت کاری، معرق و غیره استفاده می‌شود چوب است که انواع چوب در طبیعت وجود دارد.

شکل‌پذیری و فرم‌پذیری بالا، وزن پایین، رنگ و بافت خاص از جمله ویژگی‌هایی میباشد که چوب آن را دارا می‌باشد و باعث شده تا به عنوان مواد اولیه در بسیاری از صنایع دستی‌ها به کار برده شود.

عواملی همچون آفات و حشره‌ها، رطوبت و آتش‌سوزی منجر به صدمه دیدن چوب می شود که در برخی کارخانجات چوب بری از روش‌های متنوعی برای فرآوری و پوشش نوع چوب درختان در برابر حشره‌ها استفاده می کنند.

روغن‌ها و رنگ‌های ضد آتش از جمله موادی میباشند که انواع چوب را در برابر صدمات مقاوم می کند. اقلیم ایران به گونه‌ای است که متنوع‌ترین و مختلف‌ترین درخت را دارد و همچنین با توجه به نیاز بازار انواع چوب به ایران وارد می گردد.

پیشنهاد می کنیم مقاله ی چوب ضد آب را مطالعه کنید .

روش تشخیص مرغوبیت چوب

خیلی از مردم در هنگام خرید مصنوعات چوبی به خصوص مبلمان با این سوال روبرو می شوند که آیا این محصولی که آن ها خریداری می کنند از نوع چوب درختان با کیفیت ساخته شده است یا خیر.

به همین منظور یا مجبورند که یا از فروشنده محصول بپرسند که هیچ کسی در جهان پیدا نمی شود که توی سر مال خودش بزند و ارزش آن را کم کند و یا اینکه خودشان اطلاعاتی جامع راجع به چوب های با کیفیت داشته باشند و سپس به خرید آن محصول بپردازند.

برای همین در این مطلب سعی کردیم که به شما مطالبی بیاموزیم که با استفاده از آن بتوانید چوب های خوب از چوب های بد را تشخیص دهید:

 • نداشتن گره
 • تشخیص نوع چوب
 • تشخیص کیفیت رنگ
 • تشخیص قارچ زدگی
 • نوع پرداخت چوب
 • نحوه بتونه چوب
 • راه های شناسایی خواص چوب

برای دریافت اطلاعات بیشتر و تشخیص چوب با کیفیت بر روی عبارت تشخیص ترمووود اصل کلیک کنید .

چوب ضد آب

خواص فيزيكی ترمووود

 1. نم نمايی
 2. وا كشيدگی
 3. چگالی
 4. همگنی
 5. شكل پذيری
 6. سختی
 7. شكاف پذيری
 8. دوام
 9. قابليت رسانايی

نوع چوب درختان دارای ماده ای نم نماست و بسته به محيطش رطوبت را جذب يا آزاد می كند. تغيير در رطوبت منجر تغيير وزن و حجم آن می شود. از دست دادن آب موجب كاهش ابعاد و جمع شدن، تغيير شكل، بد ريختی يا خم شدگی و اغلب ترک می شود.

برای خرید ترموود و اطلاع از قیمت ترمووود ، پیشنهاد می کنیم در ابتدا مقاله ی راهنمای خرید ترمووود را مطالعه نمایید .

تمامی مقالات این سایت منتشر شده توسط تیم پارس ترمو می باشد و هرگونه کپی برداری از آن ممنوع است.

2 دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید (-:

تماس بگیرید